Насловна Вести ГЕМ во Прилеп: Ни се случува транзиција кон варварски капитализам

ГЕМ во Прилеп: Ни се случува транзиција кон варварски капитализам

20121810-gem-prilep-1-300wАктуелните политичко-економски случувања, локалните проблеми на граѓаните и состојбата со граѓанските слободи беа прашањата кои се дебатираа на третата последователна дебата на граѓанската иницијатива „Граѓани за европска Македонија“ (ГЕМ) одржана на 18-ти октомври во Прилеп.

Отворајќи ја дебатата, Роберто Беличанец со многу емоции оцени дека неговото родно место станало пример за тоа како актуелната власт преку ноќ ги префарбува идентитетот и историјата на македонскиот народ, земајќи го како пример префарбувањето на прилепскиот участок, кој како симбол на фашистичка Бугарија насекаде имал иста боја. „И ден денес во Бугарија сите участоци ја имаат задржано поранешната боја, која била симбол на фашизмот, само овде участокот е префарбан. Тоа префарбување е пример за сè она што во моментов ни се случува. Властите ни ја префабуваат и историјата и идентитетот“ заклучи Беличанец, додавајќи дека добар дел од народот е доведен во ситуација да моли по партиски штабови за работно место, и на луѓето мора да им се помогне да се извадат од таквата ситуација.

Неодамнешната неуспешна интерпелација на Владата покажа дека ВМРО и ДУИ се во силна емотивна врска и дека секоја криза била режирана, оцени Бранко Героски, кој се задржа на последниот извештај на Европската Комисија, и новите моменти во решавањето на спорот со името: „Ако меморандумот од Грција се оцени како добар и ако се прифати, тогаш ќе се затвори прашањето за името, бидејќи ќе имаме име со географска одредница, и ако тоа се случи, тогаш се поставува прашањето зошто Груевски чекаше да поминат седум години за да го реши спорот со името.“

20121810-gem-prilep-2За Никола Гелевски, сегашното ВМРО е радикализација на негативната селекција, која постоеше и во 90-тите, но и во поранешниот систем на СФРЈ. За него исто така несфатливо е фаворизирањето на Скопје на сметка на останатиот дел од Македонија. „Се чини дека во овие 20 години не постои Македонија, туку само Скопје. Се фрлаат од 300 до 500 милиони евра за глупости како што е Скопје 2014, додека останатиот дел од државата тоне во беда и сиромаштија, а вина за тоа има и пасивниот пристап на оние кои не живеат во Скопје, бидејќи ниту еднаш не се побуниле против проектот“ оцени Гелевски, додавајќи дека со промената на имињата на улиците, со Скопје 2014, Груевски ни ја менува и историјата и името и идентитетот, односно го прави сè она за што ја обвинува Грција.

На дебатата учестуваше и новинарот Жарко Јорданоски. Правејќи ретроспектива на својата новинарска работа, Јорданоски оцени дека како дел од весникот „Дневник“ неколку пати му успеало преку агитација на весникот да дојде до промена на власта. „Кога сега ќе погледнам дека во 2006 година му помогнавме на Груевски да дојде на власт, она што го гледам е дека сме помогнале да се создаде еден Франкенштајн, кој кај народот ги разгорува најниските страсти, како омразата и национализмот“ заклучи Јордановски, додавајќи дека опозицијата не смее да биде бледа копија на власта туку треба да ги негува демократските вредности и граѓанските слободи.

Главните принципи на демократијата се јавната дебата и политичките дуели, нешто што во Македонија го нема од 2006-та наваму, а секоја власт која ги гази овие демократски вредности е казнета на избори, што сепак можеби не е случај и со Македонија, оцени Мерсел Биљали. „Слободата на говор кај нас се претвори во минута молчење. Постојано се затвораат медиуми, се казнуваат новинари, а згора на сè постојат и измените во законите кои третираат навреда и клевета, кои ќе создадат уште поголем притисок врз слободата на изразување“ истакна Биљали.

Во своето излагање Владимир Милчин оцени дека во моментов во Македонија се случува транзиција која води кон варварски и примитивен капитализам. “Транзицијата не заврши. Сега ни се случува транзиција кон варварски капитализам. Сведоци сме на огромна класна разлика, која во иднина сеèповеќе ќе се зголемува. Поединци се служат со дивјачко крадење и трупање на богатство, туркајќи го мнозинството до питачки стап. За мене предавници се оние кои ги полнат џебовите викајќи држете ги предавниците“ заклучи Милчин додавајќи дека неговиот личен мотив не е да падне ВМРО за да дојде СДСМ на власт, туку Македонија да стане нормална држава.

Атмосферата меѓу гостите, иако беше позитивна сепак не се одвои од разочараноста на прилепчани, кои во своите излагања истакнаа дека се под постојани притисоци од власта, а економската состојба од ден на ден сè повеќе и повеќе се влошува, а како пример ја посочија и неодамнешната инвазија од инспекции при што покрај притисокот некои дуќанџии биле приморани и да ги затворат своите бизниси. Присутните на дебатата апелираа до граѓаните за масовно учество на протестите кои се одржуваат секој вторник навечер во центарот на Прилеп, затоа што никој друг не може да се избори за слобода освен ние самите.Коментари
Додади ново
Lizbeth Phelp  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-14 10:19:39
infinity scarf
Clarine Ament  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-17 17:28:50
rv dealer colbert ok
Clifton Lickey  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-17 18:08:13
original site
Sol Veenstra  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-17 20:55:12
I enjoy, result in I found just what I was looking for. You have ended my 4 day
lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye
Rhona Washpun  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-17 20:56:23
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are
added" checkbox and now each time a comment is added I get several emails
with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
Cheers!
perlengkapan bayi oriflame  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-19 02:12:55
you are in reality a just right webmaster. The website loading speed is
incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. In
addition, The contents are masterpiece. you've done a excellent task in this
matter!
daftar perlengkapan bayi baru  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-19 04:02:16
There are certainly loads of details like that to take into consideration. That
could be a nice point to convey up. I offer the ideas above as basic inspiration
but clearly there are questions like the one you bring up the place a very
powerful thing will likely be working in sincere good faith. I don?t know if
greatest practices have emerged round issues like that, however I am positive
that your job is clearly recognized as a good game. Both girls and boys really
feel the impact of only a second’s pleasure, for the rest of their lives.
daftar harga perlengkapan bayi  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-19 16:21:59
You could certainly see your skills in the work you write. The world hopes for
more passionate writers such as you who aren't afraid to say how they believe.
At all times go after your heart.
grosir perlengkapan bayi murah  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-08-19 17:46:52
Thanks for the post, can you make it so I receive an alert email every time you
write a new update?
Elton Cordonnier  - Р“ЕМ РІРѕ Прилеп: РќРё СЃРµ случува     |2016-10-01 08:18:10
After the pellets are inserted in the urethra, it does help in smoothing of
the blood vessels. link:http://"https://www.levitradosageus24.co m/"
Mohamed Qian  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-11-28 04:10:26
11/27/2016 In my estimation, gem.org.mk does a great job of handling subjects of
this type. Even if sometimes intentionally contentious, the material posted is
generally thoughtful and thought-provoking.
draftkings promo code  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-11-29 08:19:57
draftkings promo code play to win real cash with this draft kings promo code
jade green fascinator  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-12-04 19:26:47
Its excellent as your other posts : D, regards for putting up. "A
single day is enough to make us a little larger." by Paul Klee.
Elnora Lavender  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-12-24 00:49:00
Appreciate the website– very informative and lots to consider!
Leana Whetham  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-12-28 06:10:44
12/28/2016 In my view, gem.org.mk does a good job of covering issues of this
kind! Even if sometimes intentionally controversial, the posts are in the main
well researched and challenging.
turquoise fascinators  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2016-12-28 06:32:41
You could certainly see your expertise within the work you write. The arena
hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention
how they believe. Always go after your heart. "The most profound joy has
more of gravity than of gaiety in it." by Michel de Montaigne.
turquoise hats for weddings  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2017-02-05 14:54:18
As a Newbie, I am constantly browsing online for articles that can benefit me.
Thank you
phone sex number  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2017-03-07 00:06:13
Your mode of explaining the whole thing in this piece of writing is really
pleasant, all can simply know it, Thanks a lot.
beige coloured fascinators  - Ð“ЕМ во Прилеп: Ни се случува     |2017-03-21 01:03:24
I¡¦ve read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for
revisiting. I surprise how a lot attempt you set to create one of these
magnificent informative site.
Напиши коментар
Име:
Email:
 
Website:
Наслов:
 
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Најави