Насловна Вести Јавна дебата на ГЕМ во Кавадарци: Слободата се брани со дела, а не со зборови!

Јавна дебата на ГЕМ во Кавадарци: Слободата се брани со дела, а не со зборови!

VA4_53261Граѓанската иницијатива „Граѓани за eвропска Македонија“ на четврти октомври организираше јавна дебата „Духот на слободата“ со граѓаните на Кавадарци, на која беа разменети ставови и согледувања за граѓанските слободи.

Започнувајќи ја дебатата, Бранко Героски истакна дека живееме во авторитарно, недемократско и тоталитарно општество, а предуслов за излез од таквата ситуација е развивање на слободарскиот дух на граѓаните на Македонија. Осврнувајќи се на сегашната општествено – политичка ситуација и претстојните локални избори, Героски потенцираше дека мора да се бараат и нудат практични решенија од сите политички субјекти.

Според Жарко Трајаноски, постојат многумина кои зборуваат за слобода, но малкумина се борат за истата. „Во Македонија има постојан говор на омраза, но никој не се буни. Имаме опозиција која само зборува за слобода, но не се бори за неа. Тука сме да ја охрабриме опозицијата, да престане само да зборува, туку да стане и да се избори за слободата“ порача Трајаноски.

Сличен став делеше и Роберто Беличанец според кого владејачките структури продавајќи го национализмот како слобода ја претворија Македонија во земја на очај; земја каде што народот е измачен од пропаганда, глад, сиромаштија и локални моќници. Беличанец решението го гледа во индивидуалното мислење и зборување со цел да се разбие пропагандата. Тој потсети дека богатите општества се богати токму поради тоа што ги гарантираат личните слободи на секој поединец.

Задржувајќи се повеќе на економскиот аспект на актуелната власт, Никола Гелевски оцени дека ваквиот начин на практикување власт чини многу, а ресурсите се сѐ помалку, па оттаму потребен е нов поекономичен начин на владеење. „Треба да почне да се гради систем кој ќе биде демократски и европски, но во исто време ќе биде и економичен. Потребен ни е систем кој ќе обезбеди квалитетен живот за секој граѓанин, а не само на членовите на владејачката партија“ истакна Гелевски, додавајќи дека реваншизмот помеѓу партиите не ѝ носи добро на целата држава.
„Трагедија е што над триесет проценти од населението е сиромашно, а народот е незаинтересиран за тој факт“ заклучи Мерсел Биљали, додавајќи дека целата ситуација е своевиден пинг-понг национализам од двете владејачки партии и служи единствено за покривање на сите неуспеси на владејачката коалиција. Според Биљали, Владата од сервис кој треба да обезбеди достоен живот, се претворила во сервис за лаги, манипулација и насилство.

Владимир Милчин преку својот личен пример говореше за тоа што значи кога некому ќе му биде загрозена слободата. Целата таа хајка која власта преку Комисијата за лустрација ја води против него, има за цел да го маргинализира и тој самиот да се повлече од јавниот живот. Но наместо тоа Милчин одбра да се бори до крај за своите слободи одбивајќи да признае дека е виновен за нешто што не го сторил. Илустрирајќи ја состојбата на слободарскиот дух, Милчин истакна дека духот на слободата победува тогаш кога од 150 луѓе еден ќе биде загрозен, но ќе може да смета на поддршката од останатите 149.

На јавната дебата, масовно посетена од кавадарчани, беа разменети ставови и мислења низ кои граѓаните ја опишуваа сликата во нивниот град, истовремено надевајќи се дека час поскоро ќе бидат сведоци на позитивни промени.

ГЕМ ќе организира уште неколку јавни дебати ширум Македонија со цел да ја развијат демократската култура на дијалог, но и да ги унапредат демократските вредности како што се отвореноста, критичноста и ангажираноста на граѓаните.

Коментари
Додади ново
riste  - Pritisok so mobilnost   |2012-10-08 23:22:41
Se nadevam deka i vo ohrid ke se organizirat vakvi debati ima mn nezadovolni
ohrigjani a i imnogu se "lost in space"Toa e prost narod silna drzava.
Kaj nas se vikat "nemojt vladava da nemat.tuku imat snemano"
Georgianne Mcdavis  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-08-14 10:16:27
iherb coupon code
Yolando Radej  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-08-17 17:29:06
beats by dre pas cher
Fe London  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-08-17 20:56:41
WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …
perlengkapan bayi murah wilaya  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-08-19 00:41:15
Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It
truly useful & it helped me out much. I'm hoping to provide something back and
aid others like you helped me.
perlengkapan bayi murah banjar  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-08-19 02:13:18
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really
useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others
like you helped me.
harga perlengkapan bayi yang b  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-08-19 04:02:27
This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
almost...HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than
that, how you presented it. Too cool!
harga peralatan makan bayi kid  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-08-19 17:47:13
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was
wondering what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like
yours would cost a pretty penny? I'm not very internet smart so I'm not 100
positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate
it
Tomiko Sampsell  - Р€Р°РІРЅР° дебата РЅР° ГЕМ РІРѕ КаваР    |2016-10-01 08:17:43
Today, with the increasing demand of the medication, various on-line
pharmacies have are available in the market. link:http://"https://www.levitradosageus24.co m/"
Leland Tippins  - Р€Р°РІРЅР° дебата РЅР° ГЕМ РІРѕ КаваР    |2016-10-31 16:16:58
http://catb.in/aZ9w
Ira Awkard  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-11-15 14:09:01
Along with everything which seems to be building throughout this particular
subject material, your viewpoints are generally quite radical. However, I am
sorry, because I do not give credence to your whole strategy, all be it
exhilarating none the less. It appears to me that your remarks are generally not
completely rationalized and in actuality you are yourself not even wholly
confident of your argument. In any event I did take pleasure in reading through
it.
North American Indian flute  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-11-28 02:52:16
11/27/2016 gem.org.mk does it yet again! Very thoughtful site and a
thought-provoking post. Keep up the good work!
Conrad Grebner  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-12-09 20:19:58
Thanks for the inspiring blog you've created at gem.org.mk. Your enthusiasm is
definitely contagious. Thanks again!
Casey Enlow  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-12-21 23:34:44
ogino knaus
turquoise fascinators  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2016-12-28 05:57:26
Character problem. empty comment
Buster Brodess  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2017-01-12 02:24:55
Like the site– extremely user-friendly and lots to consider!
green gold fascinator  - ÐˆÐ°Ð²Ð½Ð° дебата на ГЕМ во КаваР    |2017-03-24 05:50:04
Character problem. empty comment
Напиши коментар
Име:
Email:
 
Website:
Наслов:
 
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Најави