Насловна Вести Интервју со Владимир Милчин: Зашто, сите документи објавени од комисијата за верификација имаат печат на Државниот архив, а од таму ни одговорија дека не поседуваат соработнички досиеја!?

Интервју со Владимир Милчин: Зашто, сите документи објавени од комисијата за верификација имаат печат на Државниот архив, а од таму ни одговорија дека не поседуваат соработнички досиеја!?

10.09.2012

Интервју со Владимир Милчин, професор на ФДУ и извршен директор на Фондацијата Отворено Општество Македонија.

Sky: Г-дине Милчин, власта продолжи да ви се одмаздува за вашите активности во граѓанскиот сектор. Иако e јасно дека не сте биле соработник на службите Комисијата за верификација по втор пат ве прогласи за соработник. Кои ќе бидат вашите следни активности во врска со лустрацијата?


Владимир Милчин: „Лустрацијата го урива владеењето на правото“, изјави амбасадорката на Холандија во Македонија во интервјуто објавено во „Граѓански“ од 8 септември. Таа го потврди она на што укажувавме ние неколкумина уште кога беше објавен предлогот за првиот закон за лустрација. Денес, по стапувањето на сила на третиот, најлошиот закон, напнувајќи се лустрацијата да ја сведе на компромитација, власта успеа само да ја компромитира лустрацијата како концепт. Кога станува збор за мене, јас веќе поднесов тужба во Управниот суд против решението на комисијата. Неделава ќе поднесам и кривична пријава против медиумите кои побрзаа да ме наклеветат така што извештајот против Шишков што го поднесол извесен соработник „Мишо“ ми го припишаа мене. Следниот чекор ќе биде кривичната пријава против „претседателот без мандат“.


Но, за љубопитните читатели поинтересни може да бидат сознанијата што ФООМ ги доби преку одговорите на прашањата што им ги постави на државните институции на 27 јуни 2012 година. На прашањето: Со колкава бројка на досиеја на соработници располага Државниот архив на РМ, ни беше одговорено: Државниот архив не поседува соработнички досиеја! На прашањето: Колкав процент од вкупниот број на досиејата за соработници отпаѓа на соработниците до 1991 година, Агенцијата за разузнавање одговори дека е конституирана на 1 јануари 1998 година, што веројатно треба да значи дека нема досиеја од претходниот период. На истото прашање МВР одби да одговори зашто тоа била класифицирана информација. Одби да одговори и на прашањето: Со колкава бројка на досиеја за соработници располага УБК? И тоа била класифицирана информација!

Па кого тогаш лустрира мнозинството на Аџиев, доколку соработниците се невидливи и заштитени со тајност? Мојот одговор гласи: Жртвите кои поради идеолошки и политички причини биле изложени на претходна оперативна обработка (ПОО), а сега се одново оцрнети како „кодоши“. Зашто, сите документи објавени на веб-страницата на комисијата која божем верификува факти имаат печат на Државниот архив кој, така одговори неговиот директор со потпис и печат, не поседува соработнички досиеја!

Од овие и од другите одговори на државните институции до кои упативме прашања користејќи го Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер произлегува дека Аџиев и мнозинството во комисијата се соучесници во кафкијански монструозен заговор, кој треба да произведе докази дека   Македонија од 1944 до 2006 година била најкодошката држава на светот и пошироко. Заклучно со 25 јули 2012 година, Аџиев побарал од Агенцијата за разузнавање проверка на фактите за вкупно 10.268 граѓани, 2482 актуелни носители на јавни функции, 2802 кандидати за јавни функции и 4984 бивши носители на јавни функции (кој знае дали се сите живи).

Повеќе на http://www.sky.mk/intervju/30489-Интервју-со-Владимир-Милчин-Зашто,-сите-документи-објавени-од-комисијата-за-верификација-имаат-печат-на-Државниот-архив,-а-од-таму-ни-одговорија-дека-не-поседуваат-соработнички-досиеја.html
Коментари
Додади ново
Eloy Vitali  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-08-14 10:18:49
Ukladanie kostki brukowej Katowice
Norbert Garbarino  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-08-17 17:42:53
Penis enlargement
perlengkapan bayi zwitzal  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-08-19 01:06:50
You made some nice points there. I did a search on the topic and found most
people will go along with with your website.
perlengkapan bayi newborn onli  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-08-19 02:33:42
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I'm
trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog. Any
responses would be greatly appreciated.
harga perlengkapan bayi online  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-08-19 04:16:34
Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession
capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I
will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
rapidly.
QuickBooks Support Phone Numbe  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-08-20 17:12:27
Dial +1-844-722-6675 for QuickBooks technical support. We are certified
ProAdvisors. We offer expert technical support for QuickBooks such as
installation errors, printing, slow performance, data conversion, file
transfers, upgrades, updates, etc. We also provide accounting and bookkeeping
services. We are a full service CPA firm based in United States. Call us today
for assistance.
Lucius Bacher  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-08-25 08:02:45
Howdy, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only
about gossips and net and this is really annoying. A good site with interesting
content, that’s what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be
visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.
Ladonna Camus  - Р˜РЅС‚ервју СЃРѕ Владимир МилчиР    |2016-10-01 08:20:49
It means no more waiting in a dispensary or at local pharmacy. link:http://"https://www.levitradosageus24.co m/"
Brain Martyr  - Р˜РЅС‚ервју СЃРѕ Владимир МилчиР    |2016-10-31 12:04:42
http://shortin.ml/528879
Sherwood Buscemi  - Р˜РЅС‚ервју СЃРѕ Владимир МилчиР    |2016-10-31 20:51:50
http://catb.in/0I4w
Elijah Roode  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-11-15 16:34:17
You sure enough have some agreeable beliefs and aspects. Your journal render a
pure expression at the subject.
Xiomara Sutley  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-11-28 05:00:04
11/27/2016 Like the website– extremely easy to navigate and tons of stuff to
see!
draftkings promo code  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-12-03 20:06:42
Draftkings promo code : DraftKings will provide a free cash ticket into your
player account after your 1st deposit and draftkings promo code.The free ticket
bonus is only available on your 1st deposit with the use of draftkings promo
code. Click and use this draftkings promo code now
turquoise blue fascinators  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-12-04 20:49:06
Regards for helping out, fantastic information.
Yolande Hiss  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-12-24 01:51:25
gem.org.mk does it yet again! Quite a informative site and a thought-provoking
article. Nice work!
Gerry Lorette  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-12-28 06:19:57
12/28/2016 Like the website– very informative and tons of stuff to think
about!
navy blue hats and fascinators  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2016-12-28 07:56:38
Character problem. empty comment
draftkings promo  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2017-02-15 05:56:25
The city donated 193 acres for the park andalso REI gave assistance for the
building of an urban knapsack trail along the river.
Phone sex  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2017-03-07 02:39:09
Your method of telling everything in this post is in fact fastidious, every one
be capable of without difficulty be aware of it, Thanks a lot.
green hats and fascinators  - Ð˜Ð½Ñ‚ервју со Владимир МилчиР    |2017-04-25 08:36:25
As soon as I found this internet site I went on reddit to share some of the
love with them.
Напиши коментар
Име:
Email:
 
Website:
Наслов:
 
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Најави