Насловна Вести ПОКАНА ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА

ПОКАНА ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА

Кривична пријава против пратениците кои гласаа за новиот Закон за лустрација

Во недела, на 1 јули 2012 година, со почеток во 11.00 часот во ГЕМ клубот во Скопје (Стара скопска чаршија), Љубомир Данаилов Фрчкоски, Роберто Беличанец, Никола Гелевски, Бранко Ѓероски, Ѓунер Исмаил, Владимир Милчин и Жарко Трајаноски ќе одржат прес-конференција.

На прес-конференцијата ќе биде најавено поднесувањето кривична пријава против пратениците кои на 35-тата седница на Собранието на РМ гласаа за усвојување на Законот за определување на услов за ограничување за вршење на јавна функција, пристап на документи и објавување на соработка со органите на државна безбедност (Закон за лустрација). Со чинот на усвојувањето на Законот за лустрација на 20 јуни 2012 година, пратениците де факто гласаа за неуставни законски решенија за кои Уставниот суд веќе се произнесе дека се неуставни и истите ги укина со неколку одлуки. Пратениците свесно одбиваат да спроведат одлука на Уставниот суд, а како последица на тоа сторија кривично дело Неизвршување на одлука на Уставен суд на РМ.

Пратениците гласаа за усвојување на Законот за лустрација во кој повторно опфатот на лустрацијата се однесува и на периодот по 17 ноември 1991 година, се уредува лустрирање на лица кои се поранешни функционери, членовите на политичките партии, верските заедници, новинарите и невладините организации, одредби за кои Уставниот суд утврди дека се неуставни и истите ги укина. Повторното регулирање на овие одредби, во спротивност со одлуките на Уставниот суд, е грубо кршење на уставниот поредок и непочитување на извршните одлуки на судот, што, впрочем, претставува кривично дело. Мора да напоменеме дека слободата и имунитетот кои ги уживаат пратениците да дискутираат, изнесуваат мислење, да даваат формални предлози и да гласаат, не може да вклучи во себе свесни активности и постапки спротивни на одлуките на Уставниот суд.

 

Со почит,

Љубомир Данаилов Фрчкоски, Роберто Беличанец, Никола Гелевски, Бранко Ѓероски, Ѓунер Исмаил, Владимир Милчин и Жарко Трајаноски

Коментари
Додади ново
Слободен  - Слобода за кодошите!   |2012-06-29 11:31:49
Долу Македонија!
Да живеат комунистичките
кодоши!
послободен   |2012-06-29 11:40:12
Грешка си Слободен. Скандирај слобода за
Пратениците (ќе им треба) кои глаасаа за
„политички линч“.
Уште послободен   |2012-06-29 16:43:13
Другар послободен, се препозна во горниот
пост на Слободен?

Бај д веј, кривичнава
пријава е екстремно неинвентивна и тапа.
Можам да претпоставам дека „Гело“ ја
составил.

„Политички линч“ за
аполитичниот Милчин е апсурд во
поим.

Хипотетички, ако се согласиме дека е
политички линч, би додал малку е!
Македонец   |2012-06-29 22:16:43
абе да ви го ебам племето ваше продаено.
ебате слободен, послободен, најслободен...
мрш копиљаци едни.

МАКЕДОНИЈА, ВЕЧНА...
makedonka   |2012-06-30 16:23:33
se pridruzuvam..ovaa stoka tupava i idiotiziran treba da znae deka komunistite
i partizanite ja sozdadoa Makedonija!
vladimir  - juice   |2012-06-30 13:21:56
moj do mojega ...vi smeta vas zakonot za lustracija bidejki vie ste rabotele za
strnaski tajni sluzbi ...onoj frcko sto tepase studneti i dilase droga ke mi
zboruva za moral
Неслободен   |2012-06-30 15:52:55
Во Хрватска на власт дојдоа усташите, во
Србија Четниците, во Македонија
ВРХОВИСТИТЕ па незнам што треба да се
очекува од тие крволочни створенија кога
веќе отворено си кажаа кои се и што се и се
гордеат со суратите на тие што ги испрчија
сред Скопје. Прашање на време е кога ТИЕ кои
сега ѓоа лустрираат, ќе бидат „мили“ гости
во Идризово.
lily   |2012-07-01 10:46:23
samo vselenata i vasata glupost se beskonecni
polusloboden   |2012-07-01 13:05:19
Za vselenata ne znam,ama za bezkonecnosta na gluposta na nositelite na
zakonov,prilicno sum ubeden.
богоја  - патриот!     |2012-07-02 00:13:02
партизаните не беа комунисти! тие беа борци
за ослободување и обединување на
македонија!тие веруваа во
господ!комунистите дојдоа на власт 1945г а
борците во идризово и голи оток!од нив
страда македонија!за нив е лустрацијата!
Emmett Pfeifle  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-14 10:14:00
criminal defense chicago
Annamaria Quencer  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-17 17:33:19
Official Belize Tourism Board Website
Ahmed Gutgesell  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-17 18:02:21
Guitar teacher torbay
Adrianne Stucky  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-17 21:57:27
Fantastic items from you, man. I have keep in mind your stuff previous to and
you're just too fantastic. I actually like what you have received here, really
like what you are saying and the way in which in which you are saying it. You're
making it enjoyable and you continue to take care of to keep it sensible. I cant
wait to read far more from you. That is really a terrific website.
produk perlengkapan bayi zwits  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-19 01:36:56
Greetings from Carolina! I'm bored to death at work so I decided to check out
your blog on my iphone during lunch break. I love the information you provide
here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your
blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great
blog!
perlengkapan bayi murah xl  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-19 02:54:01
certainly like your web-site but you have to test the spelling on several of
your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it
very bothersome to tell the reality on the other hand I’ll certainly come back
again.
daftar keperluan untuk bayi ba  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-19 17:28:53
I don’t even know how I ended up right here, however I assumed this publish
was once good. I don't recognise who you're however definitely you're going to a
famous blogger if you happen to aren't already ;) Cheers!
daftar harga perlengkapan bayi  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-19 21:53:49
Can I simply say what a aid to find somebody who truly is aware of what theyre
talking about on the internet. You definitely know tips on how to bring an issue
to gentle and make it important. More individuals have to learn this and
perceive this aspect of the story. I cant imagine youre no more common since you
definitely have the gift.
Karan Blaney  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-08-25 06:47:01
Some really nice and useful info on this website, also I think the style and
design have fantastic features.
Jayna Fraize  - РџРћРљРђРќРђ Р—Рђ ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-10-01 08:24:36
s bodies are not yet fully developed, so its ability to fight any bacteria
is not yet that strong. link:http://"https://www.levitradosageus24.co m/"
zithromax  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-10-05 11:28:43
I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is
attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get
got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell
unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often
inside case you shield this hike.
Quinton Biller  - РџРћРљРђРќРђ Р—Рђ ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-10-31 12:27:46
http://url.inmusi.com/fairytail306165
Tillie Baldassarre  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-11-27 12:39:39
Excellent site. A lot of useful information here. I'm sending it to some friends
ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your effort!
draftkings promo code  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-11-28 12:30:21
draftkings promo code play to win real cash with this draft kings promo code
draftkings promo code  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-12-03 08:48:49
Play with draftkings promo code for big draftkings promo code savings
draftkings promo code  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-12-05 12:45:17
Draftkings promo code : DraftKings promo
Draftkings promo  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-12-08 14:59:43
Wow, this post is nice, my sister is analyzing these kinds of things, thus I am
going to convey her.
draftkings promo code  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-12-14 04:14:50
Had you sign up with this Draftkings promo?
lime green fascinator  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2016-12-28 20:01:20
Character problem. empty comment
penomet review  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2017-01-02 11:50:54
I really appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank
goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again
turquoise hair fascinators  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2017-03-11 14:03:40
I keep listening to the rumor talk about getting boundless online grant
applications so I have been looking around for the best site to get one. Could
you tell me please, where could i acquire some?
fascinator blue and white  - ÐŸÐžÐšÐÐÐ ЗА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈР    |2017-03-20 09:17:11
Character problem. empty comment
Напиши коментар
Име:
Email:
 
Website:
Наслов:
 
Please input the anti-spam code that you can read in the image.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Најави