Насловна Колумни Владимир Милчин Спинерски марифети

Спинерски марифети

Е-пошта Печати PDF
Владимир Милчин

Во Македонија сè уште немаме ноќ на долгите ножови, но имаме денови на долгите носови. Од ден на ден, како на Пинокио, им растат носовите на оние кои ја трујат јавноста со лагите зготвени во спинерските кујни на власта. Рецептот за таквите манџи се состои од измешани премолчани и извртени факти, запржени со етикети, посолени со клевети и забиберени со заплашувања и закани. Деновиве, по одлуката на Уставниот суд за т.н. лустрација, спинерската кујна се разработи, за што се погрижи главниот готвач, шеќер-агата Груевски.

04.02.2012

http://www.plusinfo.mk/mislenje/424/Spinerski-marifeti
Последно освежено на Понеделник, 06 Февруари 2012 14:48